فارسی | English
آخرین نوشته ها
بی گمان کسانیکه ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند باغهای فردوس جایگاه پذیرایی آنان است
۸ فروردین ۱۴۰۲

مرکز پزشکی هسته‌ای فردوس در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ افتتاح گردید و به عنوان اولین مرکز دارنده سیکلوترون بیمارستانی در ایران برای تولید رادیوداروهایی مانند FDGو آمونیوم (بررسی خون رسانی عروق کرونری) شناخته می‌شود.

25 جولای 2015  ,  10:06  , سرويس :  اخبار, اطلاعیه ها

مرکز پزشکی هسته‌ای فردوس در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ افتتاح گردید و به عنوان اولین مرکز دارنده سیکلوترون بیمارستانی در ایران برای تولید رادیوداروهایی مانند FDGو آمونیوم (بررسی خونرسانی عروق کرونری) شناخته می‌شود. در این مرکز انجام اسکن PET-CT برای اولین بار در ایران با بهره‌مندی از تجهیزات مدرن و پرسنل آموزش دیده، آغاز گردیده است. تجهیزات این مرکز از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های موجود در دنیا می‌باشد.

DSC00039-1024x680
همه ساله عده زیادی از مردم به انواع سرطان مبتلا می¬شوند. در ایران باتوجه به آمار و مطالعات موجود، به نظر می‌رسد سرطان¬های گوارش ( به ویژه معده، روده بزرگ و مری)، سینه، مثانه، ریه و لنفوم از بروز نسبتاً بالایی برخوردار می¬باشند. امروزه پس از تصادفات و بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان¬ها عامل اصلی مرگ زودرس در مردم ایران هستند.
امروزه در ایران و بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به کمک تکنولوژی¬های پیشرفتۀ تصویربرداری، تشخیص زودتر و درمان دقیق¬تر و پیشگیری از عوارض بیماری در مراحل اولیه، تا حدود زیادی امکان‌پذیر شده است. دستگاه تصویربرداری PET-CT یکی از این تکنولوژی¬های پیشرفته است که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن ارائه گردیده است.
این مرکز با داشتن بخش‌های سیکلوترون جهت تولید رادیودارو و دستگاه‌های تصویربرداری PET-CT و بخشهای مراقبت از بیمار در فضایی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع احداث شده است. از آنجائی‌که تولید این رادیو دارو تقریبا ۵ ساعت به طول می‌انجامد لازم است کارشناسان بخش از صبح زود در مرکز مشغول به فعالیت گردند. لازم به ذکر است که در این مرکز رادیوداروی تولیدشده با رعایت استانداردهای بین‌المللی به دیگر مراکز PET-CT ایران ارسال می‌گردد.

DSC_0384-1024x685
همچنین این مرکز که دارای اولین سیکلوترون بیمارستانی راه‌اندازی‌شده در ایران است با توجه به مطالعات پایداری صورت گرفته بر روی رادیوداروی۱۸F-FDGکه در همین مرکز انجام شده است، قابلیت ارسال رادیوداروی۱۸F-FDGبه تمامی مراکز PET-CT در ایران را دارد.
رادیوداروی۱۸F-FDGتولیدی در این بخش هر روز بر طبق استانداردهای فارماکوپه اروپا کنترل کیفی شده و دارای بالاترین خلوص شیمیایی و رادیوشیمیایی می¬باشد.
گفتنی است، عمده‌ترین کاربرد PET-CT در تشخیص بیماری‌های سرطان می¬باشد. PET-CT دستگاهی است که امکان تصویربرداری همزمان از ویژگی‌های متابولیک و آناتومیک ضایعه را خصوصاٌ در سلول‌های بدخیم با رشد سریع فراهم می‌آورد. این روش قادر است که ضایعات با اندازه کوچک را از طریق PET کشف و از طریق CT محل دقیق‌تر آن را مشخص کند. مزیت انجام هم‌زمان دو روش بررسی در قالب یک روش و تکمیل آن در مدت زمان کوتاه (۳۰ دقیقه)، PET-CT را به یک روش علمی و دقیق جهت بررسی بیماری سرطان تبدیل کرده است. تصویربرداری به روش PET-CT به دلیل تلفیق خصوصیات آناتومیک و متابولیک ضایعه این امکان را به پزشک معالج می‌دهد که بهترین استراتژی‌های تشخیصی و درمانی را در مناسب‌ترین زمان به کار گیرد.
مهم‌ترین مزایای تصویربرداری به روش PET-CT در بیماری‌های سرطان شامل مواردی مانند:
تشخیص این‌که بیماری در بدن پخش شده است یا خیر؟(متاستازی وجود دارد یا خیر؟)
تشخیص این‌که بیماری در چه مرحله‌ای(stage) قرار دارد؟
کاهش نیاز به انجام اقدامات تهاجمی جهت تعیین وسعت بیماری
امکان بررسی دقیق‌تر وسعت بیماری به دلیل رزولوشن و حساسیت بالا
امکان بررسی آسانتر وسعت بیماری به دلیل انجام اسکن از تمام بدن در یک مرحله
امکان تعیین بهترین و دقیق‌ترین درمان برای بیمار مبتلا به سرطان
ارزیابی پاسخ به درمان و اثربخشی آن(با مانیتورینگ و انجام اسکن‌های بعدی)
امکان تعیین دقیق محل ضایعه جهت انجام بیوپسی و اقدامات درمانی از قبیل جراحی و رادیوتراپی
لحاظ تمام موارد فوق می‌تواند در کاهش کلی هزینه‌های درمان نقش مهمی ایفا کنددیدگاه ها :